Новини проекту
З Днем Соборності України!
Новорічні знижки!
Учням заборонено відвідувати школи з 8-го по 24-е січня 2021 року
РОЗПОЧАВ РОБОТУ TELEGRAM-БОТ!
Онлайн-тренінг «Використання платформи Е-SCHOOLS в освітньому процесі»
    

Вчителям

Дата: 26 квітня 2020 о 19:34, Оновлено 26 квітня 2020 о 20:20

Як поновити ресурси, коли сили на нулі

      Чому вчительська професія належить до тієї категорії, де так часто вигорають? Тому що вчителі орієнтовані на вклад у життя інших людей, але іноді забувають піклуватися про себе та «вкладати» у себе. Також вчителі — у центрі виру комунікацій та мають швидко перемикатися з дітей на колег, з колег на батьків та керівництво. А значить, вчитель завше має бути гнучким і адаптивним навіть у непередбачуваних ситуаціях. Важлива риса вчителів — резистентність: внутрішня стійкість та необхідність швидко відновлюватися після стресів. На жаль, система, у якій працюють вчителі, не орієнтована на те, щоб вчитель встигав відновлюватися. Разом з тим, вчитель має не тільки сам вчитися швидко відновлюватися, а й навчати цього дітей. Для цього «батарейка» має бути в «плюсі». Спробуймо це перевірити.

Зробіть простий тест на втому

      Якщо спиратися на психологічні теорії, то початок вигорання — це коли ви відчуваєте шалений ентузіазм на початку роботи. У деяких теоріях такий стан називають першою стадією емоційного вигорання. Не всі люди це помічають. І тим паче не замислюються, що це пов’язано з вигоранням.

Більш явні симптоми — вас починають дратувати буденні ситуації, як-от коли на роботі хтось звернеться двічі з одного й того ж питання. Ба навіть звичайне спілкування з рідними тепер не таке вже й просте. Це означає, що вам починає бракувати внутрішніх ресурсів.

Перевірте, наскільки заряджені ваші «батарейки»

      Саме час трохи уповільнитись і робити паузи. Хоча б невеликі протягом дня: на чай-каву та спілкування з хорошими людьми. А перед сном можна випивати чашку теплого молока з ложечкою меду — це не тільки сприятиме пом’якшенню вчительського горла, а й поповнить ваші запаси кальцію, який потрібен для справної роботи нервової системи.

       Є швидка методика, яка показує, наскільки ви зараз сповнені енергією чи, навпаки, потребуєте «живлення». Численні дослідження свідчать, що тест, попри видиму простоту, з результатами не підводить.

Вправа 1

Візьміть аркуш паперу й намалюйте на ньому годинник — який тільки забажаєте.

      Згідно з цим, ми розрахуємо ступінь втоми.

      Якщо ваша годинна стрілка опинилася нижче горизонтальної лінії (між дев’яткою та трійкою на годиннику) — внутрішнього ресурсу вам бракує, ви втомлені. Що нижче стрілка, то втомленішими ви почуваєтеся. Стрілка показує шосту? Ви вкрай виснажені.

      Тепер подивіться, які ще елементи є на годиннику. Кнопка від будильника? Ви не тільки перевтомлені, а й відчуваєте внутрішню тривожність, адже боїтеся не встигнути все або й не встигаєте, і це вас турбує. Це наче знак «стоп» — зупиніться і зверніть увагу на себе, а не тільки на те, що відбувається довкола.

Вправа 2

Шукайте те, що наповнює вас радістю

       Рекомендую взяти блокнот та написати список того, що вас наповнює радістю, приносить задоволення. Не поспішайте: що більше згадаєте таких речей, то краще.

· Понад усе я люблю…

· Я щаслива (-ий), коли…

· Я мрію…

· Готова (-ий) навчитися…

· Можу поділитися…

      А коли відчуваєте, що ваш особистий спідометр наближається до нуля, розгортайте блокнот і виконуйте щонайменше три речі, які там записані. Можете це зробити за тиждень, за кілька днів — залежно від того, що конкретно зараз ви готові собі дозволити.

Вправа 3

Спостерігайте за собою

       Як зрозуміти, що вас найкраще наповнює енергією? Спостерігайте за собою.

Якщо запитати людей, де їм подобається черпати енергію для тіла — часто відповідають: масаж, йога, плавання, прогулянки, фітнес, смачна їжа.

      На запитання, чому радіє душа, часто говорять про емоційне приємне спілкування — з друзями, близькими, коханими.

      Якщо говорити про те, що наповнює наш розум, — часто згадують книги, фільми, нестандартні головоломки, які дають змогу творити й креативити, спілкування з природою.

      І не забувайте про те, що треба гармонійно наповнювати ці чотири скарбнички внутрішнього ресурсу.

      Пам’ятайте: сонце є в кожній людині, просто дозвольте йому сяяти. Я глибоко переконана, що в кожному з нас є невичерпна сила та сяйво, але часом забуваємо про це, бо зорієнтовані на щось зовнішнє. Для того щоб дозволити сяяти своєму сонцю, важливо приділяти увагу собі й любити себе. Але не в тому сенсі, що, мовляв, «оце я богиня!», а в плані розуміння себе та вміння піклуватися про свої душевні потреби.

Вправа 4

Практикуйте емпатійне слухання

        Регулярне виконання вправи допоможе не тільки навчитися розслаблятися, а й відчути, що вас розуміють та приймають інші. Це дуже хороший вклад у відновлення внутрішнього ресурсу. Виконання вправи займає рівно 8 хвилин. Практикуйте її з людиною, якій можете довіритися та поруч з якою вам комфортно.

        Домовтесь із напарником, хто розпочинає вправу. Важливо, щоб навколо вам нічого не заважало. Ця людина три хвилини поспіль говорить про те, що в неї на серці, чим хоче поділитися, що накипіло. Друга людина має слухати, але є певні правила. Слухати треба уважно й мовчки, не перебиваючи та не ставлячи запитань.

       Потім є одна хвилина на зворотний зв’язок. Той, хто слухав, може поділитися тим, що він почув. Краще говорити про почуття людини, які ви почули від неї в розмові. Віддзеркальте почуте в двох-трьох реченнях та поверніть співрозмовнику. Наприклад: «Я почула, що тебе хвилює ситуація (та яка). Що для тебе важливо зараз… (відпочити, домовитись, вирішити, зрозуміти)» або «Ти зустрівся з…, ви говорили про…. Це викликало в тебе почуття…» Під час зворотного зв’язку важливо не давати оцінок та власних інтерпретацій.

       Далі слухач і спікер міняються місцями та все повторюється. Супер сила цієї вправи в тому, що ви відчуваєте себе почутим, коли ділитеся тим, що для вас важливо. Під час зворотного зв’язку виникає відчуття, що вас зрозуміли, що ви потрібні та прийняті. Усе в комплексі сприяє внутрішньому розслабленню.

Вправа 5

Позбудьтеся тривожності

      Перед тим, як наповнюватись енергією, бажано підготувати для неї місце всередині, позбутися всього, що бентежить, тягне за собою шлейф образ. Вправа допоможе прогнати тривожні думки й образи.

Вам знадобиться пластилін чи кінетичний пісок.

       А тепер зліпіть… свою образу!

      Як вона виглядає? Ліпіть сміливо. Коли ваша образа готова, і вона вам подобається — знайдіть, що вона вам дає, за що б ви сказали їй «дякую» перед тим, як відпустити.

        Не подобається, як виглядає ваша образа «у плоті»? Знищте, розчавіть, переліпіть у те, що подобається. Тут головне відчути, що це ви керуєте своєю образою, а не вона вами

        «Коли ми вмикаємо образу, то ніби перекриваємо краник з любов’ю всередині нас».

Вправа 6

Практикуйте «внутрішню усмішку»

       Коли ми говоримо про світський формат медитацій — ідеться насамперед про практику уважності.

       Спробуйте від 1 до 5 хвилин спостерігати за диханням чи за відчуттями в тілі або за тим, що відбувається в цей момент навколо нас. Дуже часто ми подумки або в минулому, або в майбутньому, а треба спробувати відчути себе в моменті «тут і зараз».

      Також зробіть собі приємність і навчіться дарувати усмішку… кожній частинці свого тіла. Відчуйте стан усміхненості спершу всередині себе, а потім відправляйте його в руку, в ногу, в коліно. Це має бути тепле, сонячне відчуття. Потім зігрійте ним внутрішні органи — мозок, печінку, нирки. Загалом вправа займає не більше 5 хвилин.

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.